Enerji içeceklerine dikkat!

Enerji içeceklerine dikkat!

Bu yıl ABD’de acil servislerde ki ölümlerin bazılarının enerji içecekleri ile ilişkili olduğu saptandı. Bu nedenle enerji içeceklerini içerken çok iyi incelemeli ve zararlarını bilerek hareket etmeliyiz. Aslında enerji içeceği denilen bu karışımların çoğu gerçek enerji vermezler yani ihtiyacımız olan kaloriyi içermezler, içlerinde yüksek miktarlarda kafein olduğu için sadece vucudu uyarırlar ve sahte bir canlılık yaratırlar yani sağlıklı yaşam için bir tehdit oluştururlar. Çoğu içecek etiketinde, içerdiği gerçek kafein miktarları yazmamaktadır. Yapılan bazı testler bu içeceklerin bir bardağında 200 ila 500 mg kafein içerdiklerini ortaya koymuştur, karşılaştırma olarak bir bardak normal kahve sadece 95 mg kafein içerir. Yani bu içecekler normal kahveden yaklaşık 2 ila 5 katı daha fazla kafein içermektedirler. Bu içecekler ayrıca gereksiz miktarlarda B vitaminleri de içerirler ve vitamin olması tüketiciyi yanıltarak tüketime yönlendirir. Normalde vucudun böyle yüksek miktarlarda vitaminlere gereksinimi yoktur.

Normalde günde 300 mg kafein yani üç bardak kahve veya 5 fincan türk kahvesi vucuda zarar vermez zaten bunlar güne yayılmış olarak ve yavaş yavaş tüketilirler. Tehlikeli olan bu kadar yoğun kafeinin kısa sürede vucuda girmesidir. Ayrıca enerji çecekler miktar olarak daha küçük ambalajlarda olduğu için çoğu zaman iki tane birden içilmektedir ki bu tehlikeyi daha da artırır.

Yüksek doz kafein ne yapar?

Kafein kuvvetli bir sinir sistemi uyarıcısıdır. İçildikten bir süre sonra barsaklardan emilir ve beyine gider ve beyin vucuda çok yoğun uyarıcı sinyaller göndermeye başlar, bu da en tehlikeli olarak kalbe etki eder ve kalbin çalışmasını çok hızlandırır. Özellikle kalpte bilinmeyen ileti bozukluğu, yetmezlik gibi problemler varsa kalp krizine veya kalbin anormal kasılmalarına neden olabilir ve hayati tehlike yaratabilir. Bu kasılmalar vucudun tüm kaslarında görülür ama en önemlisi hayat pompamız olan kalp kasına yaptığı etkidir.

Sağlıklı yaşamı tehdit ettiği için enerji içeceklerini içerken bir kez daha düşünmekte yarar var. Ben şahsen bir anne olarak çocuklarımın bu içecekleri içmesine izin vermiyorum.