Yaşam sevincinizi ve yaşam enerjinizi artıran yiyecekler

Hepimiz gün içinde özellikle de stres katsayısı artınca bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissederiz. Bunlar genellikle, bir parça çikolata, koyu bir kahve veya çay gibi aslında yaşam enerjimizi artıran değil sadece bizi uyaran, mevcut enerjimizi bir anda kullanıp sonra tamamen tükenmemize neden olan yiyeceklerdir. Oysa bizim o sırada zaten stresli olduğumuz için uyarılmaya değil, stresle başedecek sağlıklı enerjiye ihtiyacımız vardır. Sabahları sağlıklı bir kahvaltı ile başlayan düzenli beslenme alışkanlığımız olsa bile, aralarda yaptığımız yanlış atıştırmalar bize ciddi zarar verir .

Burada size önereceğim atıştırmalıkların çok faydalı ortak bazı özellikleri var. Bu gıdalar içerdikleri temel maddelerle, stres sonucu beyinde dengesi bozulan kimyasalların dengelenmesine ve uykuların düzene girmesine yardımcı olurlar. Bu gıdalar aynı zamanda vitamin,mineral ve antioksidanlar da içerdikleri için yaşamla mücadelemize ciddi destek verirler. Hepimiz kesinlikle bu gıdaları kafein, şeker gibi kısa süreli uyarıcılara tercih etmeliyiz. Bu gıdalardan atıştırmalık şeklinde yanımızda bulundurmalı ve aralarda atıştırma ihtiyacımızı bu gıdalarla gidermeliyiz.

Somon ve benzeri yağlı balıklar : İçerdikleri yüksek miktarlarda ki Omega-3 yağ asitleri sayesinde enerji ve mutluluk verirler. Bunları tam buğday ekmeği veya tahıllı doğal krakerler üzerinde mini kanepeler şeklinde aralarda tüketebiliriz.

Vişne: İçerdiği melatonin sayesinde özellikle yatmaya yakın oluşan atıştırma isteğini bastırmak için yenirse rahat uyumanızı sağlar ve sabah çok daha enerjik uyanırsınız.

Kefir: İçerdiği triptofan amino asidi sayesinde beyinde seratonin salgısını artırır ve stresin yarattığı heyecanı(anksiyete) dindirir, sakinleştirir. Arada çay kahve yerine buz gibi bir bardak kefir içmenizi öneriyorum. Kefir mini kutularda da satılıyor.

Kuşkonmaz: İçerdiği bol miktardaki folik asit sayesinde depresif hali yenmemeize ve gün içinde enerjik olmamıza yardım eder. Buharda hafif pişirilmiş kuşkonmazları aralarda rahatlıkla atıştırabilirsiniz.

Portakal: İçerdiği c vitamini sayesinde yüksek stres hormonlarının seviyesini düşürür,tadı ile ferahlık verir. Aralarda yiyerek stresimizi kontrol altına alabiliriz. Portakalı taşımakta yemekte kolay.

Hadi o zaman ilk alışverişinizde bunları alışveriş sepenize ekleyin ve ertesi iş günü için akşamdan hazırlayıp dolaba yerleştirin. Sabah evden çıkarken çantanıza atmayı unutmayın.