Angelina Jolie neden memelerini aldırdı?

Angelina Jolie çok beğendiğim bir sanatçı. Aile hayatına verdiği önem ve evlat edindiği çocuklar ayrıca takdire şayan. Anjelina Jolie meme kanseri olmuş diye duyunca üzüldüm, tedavi uzun bir yol, çocuklar var, iş hayatı vs aşması zor bir zaman. Sonra okudum ki kanser olmamış kanserden korunmak için memelerini aldırmış. Sonra tartışmalar başladı, iyi yapmış, kötü yapmış, şimdi herkes memesini mi aldırmalı ...... gazete yazıları, dergi yazıları televizyon konuşmaları, haber çıktığından beri biz hekimler koşturuyoruz. Amacımız halkı doğru bilgilendirmek. Sonra birden fark ettim bu koşuşturma içinde kendi iletişim araçlarımı unutmuşum. Hemen oturdum yazmaya başladım.

Meme kanserinde tüm diğer kanserlerde olduğu gibi iki konu çok önemli, kanserden korunma ve erken tanı. Anjelina'nın yaptığı korunmaya giriyor.

Kanserden korunmak için de iki önemli konu var, biri risklerimizi bilmek diğeri sağlıklı yaşamak.

Meme kanseri risklerinin başında aile öyküsü (3 jenerasyonda meme kanseri), fazla kadınlık hormonuna maruz kalmak (5 yılın üzerinde doğum kontrol hapı, menopoz tedavisi görmek, çok sık tüp bebek denemesi yapmak) ve sigara gibi kötü alışkanlıklar var. Özellikle aile öykümüz varsa veya hormona çok maruz kalmışsak daha erken yaşlarda kontrole başlamamız gerkiyor. Korunmaya gelince çeşitli yöntemler var, bunlar biri anti hormon ilaçlar (tamoksifen) diğeri de memelerin alınması. Her ikisi de sadece çok özel durumlarda kullanılıyor. Eğer ailemizde 3 jenerasyonda meme kanseri varsa gen testi yaptırmakta yarar var. BRCA 1 ve 2 (BReast CAnser Gene) testi kanda yapılıyor ve ülkemizde de yapılmakta. Tek sorun çok pahalı olması (ortama 5-6000 TL). Eger bu genetik bozukluk varsa ve kadın doğurmuş emzirmiş ve başka gebelik düşünmüyorsa işte o zaman korunmak amaçlı memelerin içinin boşaltılması ve yerine silikon implant konulması gündeme gelebilir. işte Anjelina'nın yaptığı da bu. Annesini meme kanserinden kaybetmiş ve genleri de pozitif. Korunmak amaçlı çok güzel de olsa memelerini aldırma yoluna gitti. Çocuklarını doğurmuş, emzirmiş ve yaşı da 40 ı geçmiş olduğu için bu karar yanlış bir karar değil. Bu çok kolay bir karar da değil. Zaten gençlerde söz konusu olamaz. Böyle durumlarda gençleri yıllık ultrason ve MR ile takip ediyoruz yani koruyamıyorsak erken tanı için uğraşıyoruz çünkü erken tanıda tama yakın şifa sağlayabiliyoruz.

Sağlıklı memelere:))